İzmir Şifa Hastanesi Bornova - İzmir Tüp Bebek Merkezi

İZMİR TÜP BEBEK MERKEZİ


İzmir Şifa Hastanesi Bornova

@tupbebek.isim
Facebook'da Paylaş
Telefon:444 44 04
Telefon 2:90 (232) 343 44 45
Eposta:bornovasifa@sifatip.com.tr
Web:www.sifatip.com.tr
Faks:90 (232) 343 56 56
Adres:Sanayi Caddesi No:7  35100  Bornova-İZMİR/TÜRKİYE 
@tupbebek.isim Kroki için resme tıklayınız


İzmir Şifa Hastanesi Bornova Foto Galeri

@tupbebek.isim @tupbebek.isim @tupbebek.isim


Daha Büyük Görüntüle

İzmir Şifa Hastanesi Bornova Hakkında

ÜREME SAĞLIĞI MERKEZİ

Çocuk edinme çabası insanın hayatta yaptığı en anlamlı uğraşlardan biridir. Bornova Şifa Hastanesi, tıptaki gelişmeleri ve teknolojileri yakından takip ederek bebek özlemi çeken ailelere hizmet vermektedir.

Tüp Bebek Ünitesi

Öncelikle sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bu siteyi hazırlamaktaki en büyük amacımız siz hastalarımıza merkezimiz ve işlemlerimiz hakkında kısa da olsa bilgi vermek, sorularınıza cevap bulmaya yardımcı olmaktır.
Merkezimiz tam teşekküllü bir infertilite (kısırlık ) merkezidir. Bir infertil çiftin tüm tetkikleri merkezimizde yapılabilmekte, tanısı konulduktan sonra da tedavi aşamasında en basit tedavi yönteminden en ileri (Tüp Bebek-Mikroenjeksiyon) yönteme kadar gereken tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.
Tüp Bebek Ünitemizde farklı uzmanlık dallarında, deneyimli bir çok hekimden oluşan bir ekip hizmet vermektedir. İlk görüşmeden itibaren tedavi bitimine kadar geçecek süreçteki tetkik ve tedavileriniz bu uzman hekimler tarafından gerçekleştirilecektir.

İNFERTİLİTE (KISIRLIK) NEDİR?

Eşlerin çocuk istemelerine karşın korunmadan düzenli bir ilişki ile 1 yıl içerisinde çocuk sahibi olamamaları halidir. Doğurganlık çağındaki çiftlerin yaklaşık %10-15' inde rastlanmaktadır.

Nedenleri:

İNFERTİL ÇİFTİN TETKİK VE TAKİP AŞAMALARI

  1. Çiftin ilk görüşmesi ve bilgilendirilmesi
  2. Kadının jinekolojik muayene ve vaginal ultrasonografi ile değerlendirilmesi,
  3. Erkeğin değerlendirilmesi (spermiogram) ve gerekirse Üroloji hekimi tarafından muayenesi. Spermiogram için erkeğin en az 3 gün en fazla 5 gün cinsel perhizli olması gerekir. Analizin doğru olması için sperm verme işleminin su sabun veya herhangi bir kayganlaştırıcı kullanılmadan merkezimizde özel olarak hazırlanmış odada yapılması uygundur.
  4. Kadında hormonal tetkikler : Kadının bir adetinden diğer adet gördüğü güne kadar geçen süreye bir siklus (adet düzeni) denir. Adet kanamasının başladığı gün, siklusun 1.günüdür. Genellikle siklusun 2. ya da 3. günü kanda hormonal tetkik yapılır (Östradiol, FSH, LH, Prolaktin). Böylece yumurtalık çalışma kapasitesi de değerlendirilebilir. Siklusun 21. günü bu hormonlara ek olarak Progesteron bakılacak olursa yumurtlamanın olup olmadığı da anlaşılabilir.
  5. Çift için mikrobiyolojik ve rutin kan tetkikleri : Toksoplazma, kızamıkçık, CMV, sarılık (hepatit), HIV ile açlik kan şekeri, Karaciğer ve Böbrek fonksiyon testleri, kan grubu, kan sayımı ve idrar tetkiki yapılır.
  6. Gerekirse kadın için ilk muayenede smear veya mikrobiyolojik inceleme için örnek alınır.
  7. Rahim Filmi (HSG=Histerosalpingografi) : Rahimde herhangi bir anormallik olup olmadığının ve tüplerin açıklığının ve rahimin iç yapısının değerlendirilmesi için yapılmaktadır. Adet kanaması bittikten 2-3 gün sonra yapilir. Özel bir alet ile rahim ağzından rahim içine ilaç verilir ve film çekilir. Bunun için çoğu zaman anestezi (uyuşturma)'ye gerek yoktur.
  8. Laparoskopi ve Histeroskopi : Eger rahim filminde tüplerin geçirgenliginde problem varsa, daha önceden ameliyat hikayesi varsa, tüpleri acik olmasina ragmen uzun süreden beri gebelik olusmamissa, yada muayenede anormallikler saptanmis ise, v.b. durumlarda Laparoskopi ve histeroskopi uygulanmalidir.
  9. Bütün bu tetkiklerin sonucunda infertilite sebep veya sebeplerinin ne oldugu tespit edilip hasta bilgilendirilir ve uygun tedavi seçen egi çift ve hekimin karsilikli diyalogu ile tespit edilir.

LAPAROSKOPİ (PELVİSKOPİ)

Kadın üreme organlarından rahim, yumurtalik ve tüplerle, pelvis ve karin içi organların değerlendirilmesi için uygulanan ve infertilitede altın standart olan bir tetkiktir. Halk arasında kansız ameliyat olarak da bilinen bu yöntem, genel anestezi altinda (uyutularak) göbek çukurundan 1cm'lik kesi yapilarak buradan karin içi ve pelvisin özel optik bir cihazla normalden birkaç misli büyütülerek görüntülenmesidir.

Bu işlem tanısal (Diagnostik Laparoskopi) amaçli olarak; tüplerin açık olup olmadığına, yumurtalığın genel görünümüne ve yapışıklık olup olmadığına, tüp-yumurtalık ilişkisine, rahimin genel görünümüne bakılarak yapılır.

Aynı zamanda tespit edilen patolojilerin tedavisi (Cerrahi=Operatif Laparoskopi) de yapılabilir : Örneğin; yapışıklık varsa giderilir, myom varsa alınabilir, yumurtalıkta kist varsa alınır ya da aspire edilebilir, endometriozis odakları koagüle (yakılır) edilir, dış gebelik varsa tedavi edilir, v.s.

İşlem sonrasi hastanede kalma süresi oldukça kısadır, yaklaşık 1 gündür.

HİSTEROSKOPİ

Rahim içinin, özel bir optik yardımıyla görüntülenmesidir. Laparoskopiden farklı olarak, rahim ağzından girilmesi ve rahim ağzı kanalının, rahim içinin ve tüplerin rahim içine açildiği bölgelerin degerlendirilmesidir. Aynı seansta saptanan; rahim içi polipleri (büyümüş et parçacıkları), myomlar, doğuştan olan rahim içi perdeler (septum), rahim içi yapışıklıklar giderilebilir.

İşlem hasta uyutulmadan yapılabilecegi gibi uyutularak da yapılır. Kısa süreli bir tetkik ve tedavi metodudur. Aynı gün taburcu edilir.

III.UYGULANAN YÖNTEMLER VE YUMURTLAMA TEDAVİSİ

1-YÖNTEMLER

İNSEMİNASYON (AŞILAMA)

Esten alinan spermlerin laboratuvarda bir takım işlemlerden geçirilmesinden sonra, en hareketli olanların seçilerek, bir kateter ile doğrudan rahimin içine verilmesidir. Özellikle sperm hareketliliginin zayif yada sperm sayisinin az oldugu durumlarda, spermlerin servikal kanalı (rahim ağzı kanalı ) geçmesini engelleyen bozuklukların bulunduğu durumlarda, IVF-ET (tüp bebek) öncesi uygulanabilecek bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulanabilmesi için kadının tüplerinden en az birinin sağlıklı ve açık olması gerekmektedir.

İNVİTRO FERTİLİZASYON

(TÜP BEBEK)

Kadından alınan yumurtalar ile eşinden alınan spermlerin laboratuvar ortamında bir takım işlemlerden geçirildikten sonra birleştirilmesidir. Fertilizasyondan (döllenme) sonra gelişen embriyolar (bölünmüş yumurtalar), uygun bir zamanda rahim içine transfer edilir ve rahim içine yerleşmesi (implantasyon) beklenir.

 

MİKROENJEKSİYON (ICSI)

(İNTRASİTOPLAZMİK SPERM ENJEKSİYONU)

Erkekten alınan spermin, kadından alınan yumurta(oosit) içine özel olarak imal edilmiş ve mikromaniplatör adı verilen cihaz ile mikroskop altında enjekte edilmesidir. Bu işlem erkekte, spermin az olduğu, sperm sayisi tamam olsa bile yumurtayı dölleyemediği durumlarda, sperm hareketlerinin ve sperm morfolojisinin (yapısı) kötü olduğu durumlarda ve nedeni açıklanamayan infertilitede uygulanmaktadır.

MESA, TESA, PESA yada TESE-ICSI

Menisinde hiç spermi olmayan ancak sperm yapımı normal ya da normale yakın olan erkeklerde neden, eğer sperm kanalı tıkanıklığı ya da yokluğu ise; kanal ya da epididimden cerrahi (MESA) veya iğne ile sperm aspirasyonu (PESA / TESA) (Perkütan / Transepididimal Sperm Aspirasyonu), sperm yapımında yumurtalık (testis) düzeyinde problem varsa anestezi altında testisten biopsi ile alınan örneklerden spermin elde edilmesi TESE (Testiküler Sperm Ekstraksiyonu) işlemlerini içerir. Bu yolla elde edilen spermlerin mikroenjeksiyon ile yumurtayı döllemesi sağlanır.

Erkeğe yönelik yapılan bu işlemlerin cinsel sağlik üzerine herhangi olumsuz bir etkisi yoktur. Bu işlemler uyutulmadan lokal anestezi (uyusturma) ile yapılabilmektedir.

EMBRİYO DONDURMA

Transferden önce doktor ve eşlerin birlikte karar vermesi ile yapılır. Embriyo transferinden sonra iyi kalite embriyoların kalması halinde kademeli olarak soğutabilen özel dondurma cihazlarının yardımıyla -196 ºC embriyoların saklanmasıdır. Eşler istedikleri taktirde 3 yıl içinde bu embriyolar çözülerek tekrar transfer edilebilmektedir.

EMBRİYO TRANSFERİ

Yumurta alımından sonra yaklaşık 2. yada 3. günde döllenen yumurtalardan 4-8 hücreli embriyo gelişir. Bu embriyolardan kalitesi iyi olanlardan belli sayıda, transfer kateteri yardımıyla rahim ağzından geçilerek rahim içine verilmesi işlemidir. İşlemden sonra hastalar yaklaşık olarak 2-4 saat kadar yatak istiharatine alınır. Bundan sonra anne adayı, 12-14 gün sonra kanda gebelik testi için gelmek üzere evine gönderilir.

BLASTOSİST TRANSFERİ

GeliŞen embriyolarIn özel besi yerlerinde yaklaşık 5.günde blastosist denilen ve daha çok hücreli ileri forma ulaştıktan sonra transfer edilmesidir. Normal gebelikte de embriyolar 5.günde rahime ulaşıp 6-7 günde yuvalanırlar. Bu evredeki embriyoların rahime yuvalanma olasılığı daha fazladır.

"ASSISTED HATCHING"
(YARDIMLI YUVALANMA TEKNİĞİ-YUMURTANIN KABUĞUNU iNCELTME)

Normalde rahim içinde rahime tutunmadan önce embriyolarin kabugu (zona) incelerek kaybolur ve rahime tutunurlar (implantasyon). Embriyonun kabugundan kurtulmasi (hatching) gebeligin meydana gelmesindeki en önemli asamalardan biridir.

Bu islemin kolaylaştırılması için günümüzde tarafımızdan yapılan Assited hatching, döllenmiş ve bölünmüş embriyoların ya da blastosistlerin (embriyonun daha ileri formu) kabuğuna (zona pellucida) delik açılmasıdır. Bu işlem ile embriyonun rahim içine tutunma (yuvalanma) oranını arttırdığına dair çalışmalar vardır. Bu işlem özellikle embriyonun rahime tutunmasinin zor oldugu; ileri yaş hastalarda, embriyo kabuğunun kalın olduğu durumlarda ve daha önceki uygulamalarında implantasyonda başarısız kalınan vakalarda uygulanmaktadır.

Bu işlem mekanik ya da kimyasal olarak yapılabileceği gibi, günümüzde deneyimli ellerde embriyoya zarar vermeden LASER ile de yapılabilmektedir.

Merkezimizde "assisted hatching" LASER ile yapılmaktadır.

BORNOVA ŞİFA HASTANESİ (Çalışma saatleri: P.tesi - Cuma 09.00 - 18.00 )
Adres : Sanayi Caddesi No:7  35100  Bornova-İZMİR/TÜRKİYE
Telefon :  90 (232) 343 44 45
Faks : 90 (232) 343 56 56
e-Posta : bornovasifa@sifatip.com.tr

İzmir Şifa Hastanesi Bornova Hakkında Yorumlar

Sizin Yorumunuz Nedir?
İzmir Tüp Bebek Merkezleri